0

Miedzynarodowe i wewnętrzne uwarunkowania bezpieczeństwa w Polsce PDF Ebook EPUB MOBI

(Last Updated On: 19 lutego 2017)

Miedzynarodowe i wewnętrzne uwarunkowania bezpieczeństwa w Polsce PDF

Pobierz :

pobierzpdf

Miedzynarodowe i wewnętrzne uwarunkowania bezpieczeństwa w Polsce

Bezpieczeństwo to najważniejsza wartość, potrzeba psychiczna i społeczna, priorytetowy cel zarówno w odniesieniu do państwa, bloków państw jak i poszczególnych jednostek. Zapewnienie bezpieczeństwa państwa jest następstwem nie tylko skutecznej ochrony granic, terytorium oraz życia ludzi go zamieszkujących i ich mienia, ale też właściwego zabezpieczenia ich interesów.

Jest to więc zdolność państwa i społeczeństwa do stworzenia warunków służących przetrwaniu i rozwojowi politycznej organizacji państwa, wspólnoty obywatelskiej i narodowej, integralności terytorialnej i niezależności politycznej, stabilności wewnętrznej oraz odpowiedniej jakości życia. Szeroko rozumiane bezpieczeństwo kojarzone jest też z bezpieczeństwem publicznym, które związane jest z ochroną ładu prawnego stojącego na straży norm funkcjonowania państwa i jego obywateli. Pojęcie bezpieczeństwa ewoluowało przez wieki, szczególnie przez ostatnich kilkadziesiąt lat.

W przeszłości sprowadzano je najczęściej do bezpieczeństwa militarnego w przypadku państwa oraz przeciwdziałania patologiom społecznym i sytuacjom kryzysowym w przypadku społeczeństwa. Współcześnie zakres tego pojęcia ulega rozszerzeniu. Rozwojowi kulturowo – cywilizacyjnemu towarzyszy też zmiana rozłożenia akcentów dotycząca określenia bezpieczeństwa. Wyłoniło się więc np. bezpieczeństwo ekologiczne, ekonomiczne, socjalne, energetyczne, informacyjne, informatyczne, kulturowe, zdrowotne. Jest to konsekwencja zmian cywilizacyjnych i znak naszych czasów – początku XXI wieku.

Prezentowana monografia poświęcona jest wybranym aspektom bezpieczeństwa i skoncentrowana jest na zagadnieniach pozamilitarnych

Pobierz :

pobierzpdf

Opracowanie zbiorowe
http://www.empik.com/miedzynarodowe-i-wewnetrzne-uwarunkowania-bezpieczenstwa-w-polsce-opracowanie-zbiorowe,p1102916668,ksiazka-p

admin

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *